Правила збирання грибів та їх види

Правила збирання грибів та їх види

Перед початком збору грибів важливо навчитися відрізняти, які гриби неїстівні та навіть смертельно небезпечні для людини. Найбільш отруйні гриби, які зустрічаються на території України: бліді поганки, мухомори, сатанинський гриб, іноцибе, ентолома отруйна, несправжні опеньки, жовчний гриб, отруйні паутинником. Щорічно найбільше смертельних випадків отруєння грибами відбувається через вживання в їжу блідих поганок.

Правила збирання грибів

1. Ні в якому разі не слід брати невідомі гриби. Імовірність отримати отруєння в цьому випадку дуже висока.

2. Вирушати по гриби рекомендують рано вранці. Оптимальний час для збирання грибів — 6-7 година ранку.

3. Збирати гриби краще в корзинку з берести або вербових прутів. У них гриби краще зберігаються. Целофанові та паперові пакети для цього непридатні: «урожай» швидко зіпріє через погану циркуляцію повітря.

4. Сирі гриби пробувати на смак суворо заборонено.

5. Не можна збирати старі, перезрілі гриби. Вони дуже часто є отруйними.

6. Якщо напередодні пройшов легкий теплий дощ, і водночас світило сонце, то це вірна ознака того, що в лісі зараз багато грибів.

7. За перших же симптомів отруєння (нудота, біль у шлунку) слід негайно звернутися до лікаря. Грибне отруєння небезпечне тим, що досить часто закінчується летальним результатом — якраз через те, що люди нехтують правилами безпеки.

Найпопулярніші їстівні гриби

Білий гриб. Зустрічається у листяних лісах. Колір капелюшка залежно від умов росту може бути різним: від білуватого до темно-коричневого. Форма капелюшка — подушковидна, опукла, м’ясиста, має діаметр до 25 см. М’якоть капелюшка — біла, щільна, товста, її колір на зламі не змінюється. Ніжка у нього масивна, висота може досягати 20 см.

Лисичка. Капелюшок у зрілих грибів може досягати до 10 см у діаметрі. Вона щільна, м’ясиста, по краю хвиляста, порізана. Кольори можуть відрізнятися від яскраво-жовтого кольору до молочно-жовтого. М’якоть щільна, пружна, жовтувата. Ніжка щільна, гладка, звужена донизу. Її висота зазвичай складає 4-7 см, товщина — 2-4 см.

Польський гриб. Він росте від червня до кінця листопада у хвойних і листяних лісах. Капелюшок зазвичай має каштаново-бурий відтінок, він гладенький, у сиру погоду злегка клейкий. Діаметр — до 15 см. Ніжка зазвичай має висоту до 12 см, а товщина становить 3-4 см.

Чорний груздь. Грузді ростуть колоніями до пізньої осені. Капелюшок у них темно-оливковий, із помітними концентричними колами. Її діаметр може складати від семи до п’ятнадцяти сантиметрів. М’якоть щільна, тендітна, біла, на зламі темніє. Ніжка зазвичай має у довжину і ширину близько 8 см.

Маслюки. Основний урожай цих грибів збирають у штучних соснових насадженнях, які досягли висоти 3-8 метрів. Стара опала хвоя та сухий хмиз не приховують ґрунт, не можуть утримувати воду.

Найпопулярніші отруйні гриби

Бліда поганка вважається найнебезпечнішим з існуючих в наших широтах грибів. Навіть невеликий шматочок блідої поганки може завдати невиправної шкоди здоров’ю людини. Цей гриб вражає печінку і нирки, при цьому, симптоми отруєння проявляються, коли людині вже неможливо допомогти.

Найбільш характерна ознака, за якою поганку можна відрізнити від багатьох схожих грибів, типу печериць, гриба-парасольки, сироїжок — «яєчко» в основі ніжки, з якого виростає бліда поганка.

Незважаючи на те, що мухомор з червоним капелюхом в білу цяточку в масовій свідомості представляється символом усіх отруйних грибів, насправді це рід, що нараховує більше 600 видів, серед яких є і умовно-їстівні та як мінімум шість цілком їстівних видів мухоморів.

Сильно отруйними є мухомор червоний, мухомор зелений, мухомор смердючий, мухомор пантерний, білий мухомор.

Це сильно отруйний гриб, за рівнем небезпеки поступається лише блідій поганці. У відмінності від більш впізнаваного червоного мухомора, пантерний легше сплутати з неотруйними грибами. Його часто плутають з умовно-їстівним сіро-рожевим мухомором, який при правильному зрізі та приготуванні може бути безпечним для здоров’я. Отруйний мухомор пантерний також схожий на їстівного мухомора червоніючого. Їх розрізняють за кольором м’якоті: у отруйного вона біла, а у червоніючого — рожева.

Пантерний мухомор як правило росте поряд з дубом, буком, надаючи перевагу лужному ґрунту.

Отруєння мухомором пантерним, як і червоним, викликає спочатку напади гніву з бажанням руйнувати. Потім слідують візуальні та слухові галюцинації. У разі тяжкого отруєння настає втрата свідомості, летаргія, втрата пам’яті, у важких випадках — кома і смерть.

Сатанинський гриб. Цей гриб має високу токсичність, яка зберігається навіть після тривалого варіння. Відомо, що навіть один грам гриба викликає важке отруєння.

Великих розмірів сягає наприкінці літа, його округлий, подушковидний капелюшок виростає до 30 см, а масивна ніжка може мати 15 см у висоту і 10 завширшки. Зрілі представники мають більш розпростерту форму. Шкірочка на капелюшку оксамитова, іноді гладка на дотик, суха. Колір варіюється від білого до брудно-сірого та оливкового. М’якоть на розрізі трохи синіє, іноді червоніє.

В Україні зустрічається з червня до жовтня в лісостепу й особливо на Поліссі.

Жовчний гриб. Це неїстівний двійник білого гриба, від якого відрізняється гірким смаком м’якоті, рожевими порами і наявністю чорної сітки на ніжці.

Існує різновид цього гриба з приємною на смак м’якоттю — жовтий жовчний гриб, який росте на лісових галявинах, відрізняється більш світлою шапкою і майже гладкою ніжкою. Жовчний гриб також можна сплутати з підберезником.

Поширений на Поліссі та в лісостепу. Росте у хвойних лісах з червня по листопад.

Коментарі заборонені.