Охорона і захист лісів
Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Переважна більшість шкідників лісу відноситься до класу комах, у меншій мірі шкодять деякі види кліщів і хребетних тварин. Залежно від характеру живлення шкідники лісу підрозділяються на хвоє і листогризучих (первинних), пошкоджуючи здорові деревні рослини; стовбурових (вторинних), що пошкоджують вже ослаблені дерева; кореневих, або ґрунтових; шкідників плодів і насіння.
ДП «Висоцьке лісове господарство» розташоване на адміністративній території Рівненської області: та займає територію в 91000 га. Така площа лісових масивів вимагає значної уваги в плані охорони лісу від лісопорушень. Охорона лісів лісгоспу здійснюються 14-ма лісництвами. З метою забезпечення постійного нагляду та охорони лісу від незаконних рубок, в ДП «Висоцьке лісове господарство» створені постійно діючі рейдові групи з працівників лісової охорони лісництв та лісгоспу, які здійснюють рейдові виїзди як в денний, так і в нічний періоди доби. Таким чином за 2021 рік рейдовими групами проведено 103 виїзди по контролю за лісовими масивами ДП «Висоцький лісгосп», з них 75 виїздів – у нічний період.
В ході оперативного контролю, станом на 2021 рік було скоєно 32 випадків самовільних рубок загальною кубомасою 7м3, з них 1,5м3 невиявленими лісопорушниками. Загальна сума збитку , завдана лісовому господарству самовільними рубками, склала 27,5 тис. грн. На виявлених лісопорушників складено 26 протоколів на 5,5 м3 , сума збитків по яких склала 26 тис.грн. Відшкодовано 26 тис.грн.
В 2021 році притягнуто до відповідальності 26 осіб, на яких накладено штрафів на суму 13,2 тис.грн. , з них в добровільному порядку сплачено 13,2 тис.грн.
Профілактичні заходи по попередженню виникнення лісових пожеж
Охорона лісів від пожеж характеризується виконанням запланованого комплексу обмежувальних заходів: влаштуванням протипожежних розривів, мінералізованих смуг, догляд за протипожежними розривами та мінералізованими смугами.
В звітному році на виконання організаційних, профілактичних заходів по посиленню пожежної безпеки лісгоспом проведено влаштування місць масового відпочинку озеро «Сомине», «Велике Почаївське» та «Мале Почаївське», влаштування знаків, стендів пожежної безпеки, місць паління, пірсів і під’їздів до пожежних водоймищ .
Для оперативного виявлення лісових пожеж лісництва забезпечені мобільним зв’язком. За державною лісовою охороною закріплено засоби транспорту: мотоцикли, легкові автомобілі. Лісгосп має 5 металевих пожежно-спостережних веж. На території центральної садиби лісгоспу та в Більському лісництві на вежах встановлено 2 установки телевізійного нагляду за лісовими масивами ВПК-1200У, ВПК-1800.
Із настанням пожежонебезпечного періоду в лісових масивах перекриваються всі позапланові дороги. У місцях в’їзду в ліс, на таких дорогах встановлено 53 шлагбаумів,
На даний час встановлено 51 аншлагів на протипожежну тематику. Для боротьби з лісовими пожежами функціонує 1 лісопожежна станція, 6 лісопожежних модулів, 57 ранцевих обприскувачів ,4 пожежних автомобілів, 8 мотопомп , 7 колісних тракторів з плугами типу ПКЛ -70.